Przestronne, przystępne, bezpieczne. Przemyślane w każdym centymetrze kwadratowym – mieszkanie bez barier architektonicznych utrudniających poruszanie to prawdziwe wyzwanie dla projektantów. Jest kilka złotych i sprawdzonych zasad, o wprowadzenie których developerzy chcący stworzyć osiedle przyjazne niepełnosprawnym, powinni zadbać. Podpowiadamy, jakie to zasady i pod jakim kątem należy sprawdzać ofertę mieszkaniową tak, by była odpowiednia dla osób niepełnosprawnych.

Świadomość potrzeb, które posiadają osoby z obniżoną sprawnością ruchową jest niezbędna niemalże od pierwszych szkiców, o ile nie od samej idei planowanej przestrzeni. Projektanci już na wstępnym etapie powinni starać się wykluczyć większość zbędnych elementów architektonicznych, aby stworzyć mieszkanie bez barier utrudniających poruszanie. Należy możliwie jak najprecyzyjniej przewidzieć wszystkie zagrożenia i poszukać rozwiązań, które będą ułatwiać, a nie utrudniać codzienne funkcjonowanie osobom poruszającym się na wózkach lub wspomagających się laską. Jak dobrze zaplanować zarówno osiedle, jak i mieszkanie dla niepełnosprawnych?

Usuwamy zagrożenia – mieszkanie bez progów

Im mniej wystających elementów, tym mniejsze ryzyko potknięcia i większa przejezdność wózkiem. Szukając mieszkania dla osób niepełnosprawnych lub osób starszych, warto upewnić się, że zniwelowano progi nie tylko pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami, ale także pomyślano o bardziej szczegółowych rozwiązaniach. Przykładowo, osiedle ART MODERN posiada w swojej ofercie mieszkania z możliwością montażu pryszniców bezbrodzikowych. W końcu wysoko zabudowana kabina prysznicowa też może być jedną z przeszkód utrudniających codzienne funkcjonowanie i niepotrzebnie stwarza dodatkowe niebezpieczeństwo.

Łazienka bezbrodzikowa w mieszkaniu dla seniorów - osiedle ART MODERN

Mieszkanie bez schodów – czy to w ogóle możliwe?

Z perspektywy osoby, która ma problemy z poruszaniem się, schody to prawdziwe wyzwanie. Nie zawsze można je wykluczyć, lecz często można je… obejść. Deweloper osiedla ART MODERN zadbał o to, by istniała możliwość wjazdu windą na piętro z parkingu podziemnego. Dzięki temu skrótowi architektonicznemu pomijamy swoisty labirynt przejść, korytarzy i klatek schodowych, dostając w efekcie osiedle bez barier utrudniających poruszanie.

Kolejnym rozwiązaniem zaadaptowanym przez projekt ART MODERN było zaplanowanie komórek lokatorskich bezpośrednio na piętrach, obok mieszkań. Nowoczesne lokale korzystają z nowych możliwości, pozwalając rozwiązaniom typu piwnica czy strych pozostać tam, gdzie ich miejsce – w budownictwie lat 80. Tak przemyślane opcje dodatkowe dla mieszkania dla osób niepełnosprawnych to wyróżniki miejsca, które pragnie uchodzić za osiedle bez barier utrudniających poruszanie. W końcu każdy próg czy poziom usunięte z drogi osoby niepełnosprawnej to krok ku poprawie jakości codziennego życia.

Poszerzamy przestrzeń – osiedle bez barier architektonicznych

Mieszkanie bez barier utrudniających poruszanie to jednak dopiero początek. Wszystkie udogodnienia zastosowane wewnątrz będą nieistotne, jeśli po wyjściu z niego codzienne funkcjonowanie będzie udręką. Dla komfortu życia osób mających problemy z poruszaniem się równie ważne jest rozplanowanie przestrzeni wspólnej – klatki, budynku oraz wejść, przejść i wyjść. Architektoniczne przystosowanie tych elementów to warunek konieczny, by móc w ogóle mówić, czy jest to osiedle lub mieszkanie dobre dla osób niepełnosprawnych.

Tak naprawdę, żeby móc w pełni korzystać z dobrze zaplanowanej przestrzeni, potrzebne jest całe osiedle bez barier architektonicznych. I to nie tylko osiedle bez progów czy krawężników. To osiedle powinno być pomyślane i rozplanowane tak, żeby cała infrastruktura ze sobą współgrała. Trzeba uwzględnić właściwe rozmieszczenie i parametry wszystkich wejść, furtek, podjazdów czy odpowiednie rozlokowanie poręczy. Równie ważna jest przejezdność i dobre skomunikowanie za pomocą równych chodników bez zbędnych przewyższeń. Dopiero o takim kompleksie można powiedzieć, że to osiedle przyjazne niepełnosprawnym.

Taka filozofia przyświecała także projektantom podczas tworzenia nowoczesnego i ukrytego przed zgiełkiem miasta osiedla ART MODERN. Już w planach architektonicznych założono i na etapie wykonawczym zrealizowano szerokie klatki i windy, w których wózek inwalidzki nie tylko się zmieści, ale też będzie miał zapewniony zakres ruchu potrzebny do poruszania się i manewrowania.

Mieszkanie bez barier - osiedle ART MODERN

Mieszkania dla osób niepełnosprawnych – lokalizacja na wagę złota

Bezpieczny azyl własnego mieszkania, a nawet osiedla – to jeszcze nie wszystko. Osoby niepełnosprawne i z ograniczoną sprawnością ruchową tak samo uczestniczą w codziennym życiu i korzystają z przestrzeni publicznej, dlatego kolejnym zagadnieniem jest lokalizacja mieszkania dla niepełnosprawnych. I tutaj osiedle ART MODERN może pochwalić się pewnymi ułatwieniami.

Oprócz bogatej infrastruktury wewnętrznej w postaci bezpiecznych alejek, wyznaczonych miejsc relaksu i odpoczynku wśród klimatycznych kasztanowców, równie ważna staje się odległość od podstawowych punktów usługowych. Zaledwie 400 metrów dzieli mieszkańców osiedla od supermarketu Lidl czy targowiska Górniak, a 800 metrów od przychodni Adamed i C.H. Sukcesja. Taka bliskość tych obiektów stwarza niepełnosprawnym szansę na większą niezależność i prowadzenie życia poza (nawet najlepiej przystosowanymi) czterema ścianami.

Lokalizacja osiedla ART MODERN

Każda osoba niepełnosprawna i posiadająca trudności w poruszaniu się zasługuje na mieszkanie bez barier architektonicznych oraz równie przyjazne i... przejezdne osiedle. Nowoczesne budownictwo ma tę przewagę, że może tych barier nie stwarzać od samego początku. Dlatego to strzał w dziesiątkę, jeśli szukamy dobrego miejsca nie tylko do mieszkania, lecz przede wszystkim życia.