Osiedle

TŁO HISTORYCZNE

Sekretem wyboru działki, na której powstaje nasze osiedle, jest nie tylko niezwykle atrakcyjna lokalizacja. Mieszkając w ART MODERN stajesz się dalszą częścią bogatej historii tego miejsca.

Ulica Wróblewskiego to dawna Kątna, która łączyła ulicę Wólczańską z malutką osadą Kąty. Także miejsce to było częścią Łodzi od najwcześniejszych etapów jej rozwoju terytorialnego.  W latach przemysłowego rozkwitu, gdy Łódź nazywano „polskim Manchesterem”,  działała tu farbiarnia,  przędzalnia „Tivoli” Karola Scheiblera, a następnie wytwórnia kapeluszy i fabryka filcu. Przemysł włókienniczy rozwijał się tu również w okresie powojennym, pod postacią zakładów produkujących bawełnę. Otoczenie ART MODERN jest więc przesiąknięte historią i klimatem Łodzi z czasów jej największej industrialnej świetności.

Wybierając nowe mieszkanie, klienci, oprócz czysto praktycznych wymagań, oczekują, że miejsce będzie miało to magiczne „coś”, dzięki któremu będą chcieli z nim na co dzień przebywać.

Takim miejscem jest właśnie ART MODERN. Otoczenie naszego osiedla posiada postindustrialny klimat i miejski urok, przez co mieszkanie tu jest tak unikalnym przeżyciem.

INSPIRACJE ART MODERN

Architekci ART MODERN zaczerpnęli inspiracje z modernizmu, dzięki czemu mieszkanie tu to niezwykły komfort ze szczyptą artystycznej fantazji.

Modernizm to inaczej funkcjonalizm. Ten prąd w architekturze stawia na nowoczesność i wygodę. Kojarzy się też z nowoczesnością i podkreśla maksymalną użyteczność budynków.

Sztuka to wolność, kreatywność i poszukiwanie piękna.

ART MODERN to połączenie tych elementów, które daje niepowtarzalny efekt.

Zgodnie z duchem modernizmu, przestrzeń w kwartale ulic Wróblewskiego, Skrzywana, Wólczańskiej i alei Politechniki została maksymalnie wykorzystana. Zaprojektowano tu niezwykle funkcjonalne budynki z rozkładowymi mieszkaniami, w otoczeniu estetycznie skomponowanych kompleksów zieleni i małej architektury. Starannie zaplanowano przestrzeń zewnętrzną i części wspólne.

Niespotykane w żadnej innej łódzkiej inwestycji praktyczne rozwiązania (szerokie klatki, wysokie wejścia, komórki lokatorskie na piętrach, możliwość zainstalowania pryszniców bez brodzików, itp.) sprawiają, że mieszkanie w ART MODERN jest proste i wygodne. Natomiast oryginalne detale architektoniczne (neoplastyczne kompozycje balkonów) i obecność ambasadorów – wybitnych postaci epoki modernizmu,  czynią codzienne życie w ART MODERN niemal artystyczną przygodą.

XX-LECIE MIĘDZYWOJENNE

XX-lecie międzywojenne to przede wszystkim czas kultu postępu technicznego i naukowego oraz gloryfikacja wielkich aglomeracji miejskich, co świetnie wyrażało hasło „Miasto. Masa. Maszyna.”  Taki tytuł nosił manifest poetycki Tadeusza Peipera, który nadał ton okresowi, w którym nieustannie dążono do rozwoju cywilizacji.

W architekturze, okres międzywojnia to prawdziwy rozkwit prądów modernistycznych. Esencję modernizmu można zawrzeć w trzech zasadach:

  • „forma wynika z funkcji”
  • „mniej znaczy więcej”
  • „ornament to zbrodnia”.

Najważniejsza jest więc funkcjonalność budynku, którego forma i elewacja jest bardzo oszczędna. Budynki w stylu modernistycznym są proste i pozbawione elementów dekoracyjnych, które uznano za zbędne.

Więcej swobody dopuszczano w sztuce, która jednak również powiązana była w postępami w technice i stawała się coraz bardziej masowa. Najlepszym przykładem jest tu dynamiczny rozwój kina, do którego wprowadzono dźwięk i kolor, a także powstały pierwsze gatunki filmowe. Wiele filmów z tego okresu, charakteryzujących się wyrazistą grą aktorską i coraz lepiej skomponowana fabułą, do dziś cieszą się popularnością. Ówczesne gwiazdy kina niemego to ikony kultury masowej , które rozpoznawalne są do dziś.

top