Loft to surowa stylistyka nawiązująca do czasów przemysłu fabrykanckiego. Wysokie sufity, duże okna, pomieszczenia łączące w sobie kuchnię, sypialnię oraz salon. Światło i przestrzeń. Aranżując mieszkanie w tym stylu, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów, by nie stracić nic z jego industrialnego klimatu.

Jak zaaranżować loft?

Jedną z ważniejszych cech, które świadczą o „loftowości”, jest przestronność. Zbliżone brzmienie do niemieckiego słowa „luft” oznaczającego powietrze wydaje się nie być przypadkowe. Inną charakterystyczną cechę stanowi minimalizm w odniesieniu do podziału pomieszczeń. Urządzając mieszkanie – loft warto pamiętać, że wszelkie ścianki działowe mogą negatywnie wpłynąć na efekt końcowy.

„Surowy” to zdecydowanie najlepsze określenie, które powinno nam przyświecać podczas aranżacji loftów. Farby dekoracyjne czy kolorowe tapety nie będą najlepszym rozwiązaniem na ścianach. Znacznie lepiej sprawdzi się za to szorstka cegła i gładki beton. Wymyślne meble lepiej ograniczyć do niezbędnego minimum, a przy wyborze stołów, blatów, szafek postawić na te zrobione z drewna i szkła.

Im mniej, tym lepiej – taka idea powinna przyświecać nam podczas urządzania loftu. Jeśli jednak ilość sprzętów będzie zbyt duża, warto rozważyć opcję powieszenia luster. Dzięki temu powiększymy przestrzeń optycznie, sprawiając, że będzie wyglądała na większą niż w rzeczywistości.

Jak urządzić loft - osiedle ART MODERN

Loft – jak ważne są detale?

Ceglane ściany, okna do samego sufitu i betonowa posadzka nie wystarczą, aby można było nazwać mieszkanie loftem. Tym, co w dużej mierze, tworzy klimat są „małe rzeczy”. Myśląc o kompleksowej aranżacji, warto o nich pamiętać.

Znakomicie w loftową przestrzeń wpasują się wszelkie metalowe elementy. Dobrym (i modnym) rozwiązaniem będzie odrestaurowanie starych sprzętów i zaadaptowanie ich na nowo, np. dzięki połączeniu nóg starej maszyny do szycia ze szklanym blatem otrzymamy stół, idealnie wpisujący się w loftowy klimat.

Ważną rolę odgrywa również oświetlenie. Lampy, oprócz swego podstawowego zastosowania, pełnią również funkcję dekoracyjną. Żarówki bez kloszy, z widocznymi kablami i metalowymi elementami pozwolą nam poczuć się jak w innej epoce.

Aby przełamać chłodny minimalizm i nadać wnętrzu nieco życia, zachęcamy do udekorowania przestrzeni roślinami doniczkowymi. Zieleń będzie idealnie kontrastować z czerwienią cegły, a dzięki dużym oknom kwiatom nie powinno zabraknąć promieni słonecznych.

Lofty Łódź - osiedle ART MODERN

Gdzie można kupić loft?

Skoro już wiemy, jak urządzić mieszkanie w stylu loft, warto zastanowić się nad tym, gdzie można znaleźć owe lofty. Łódź jest pierwszym polskim miastem, w którym dawne fabryki zmieniły się w ekskluzywne przestrzenie biurowe i mieszkalne. Nic dziwnego, dynamiczny rozwój przemysłu zatrzymany przez wojnę sprawił, że większość zakładów została zamknięta. Jednym z przykładów jest historyczny budynek elektrowni parowej z XIX wieku – jedyna pozostałość po kompleksie fabrycznym Karla Gottlieba Sängera, Karola Weilego, Stanisława Landaua. To właśnie w tym budynku powstaje inwestycja MODERN LOFT.

Loft kojarzy się zazwyczaj ze sporym metrażem połączonym z wysokimi sufitami. Jednak w ofercie MODERN LOFT znajdują się również mniejsze mieszkania w industrialnym stylu. Z pewnością przypadną do gustu osobom oryginalnym i kreatywnym. Niezależny singiel czy nowoczesna rodzina odnajdą się w tych warunkach znakomicie.