Kiedy w salonie czujemy się niczym w tropikach, jajka sadzone możemy zrobić na parapecie, a dwie minuty po wyjściu spod prysznica znów jesteśmy mokrzy, to znak, że nie jest dobrze. Funkcjonowanie w takich warunkach przypomina katorgę. Stosując jednak kilka sztuczek możemy sprawić, by temperatura w naszym mieszkaniu była bardziej znośna.
Jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji?
Najskuteczniejsze byłoby zainstalowanie klimatyzatora, jednak nie wszyscy decydują się na to rozwiązanie z kilku przyczyn – kosztów instalacji i eksploatacji, troski o środowisko czy obawy przed przeziębieniem. Na szczęście jest parę sprawdzonych sposobów na to, jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji.
Najprostszym, a jednocześnie jednym z najskuteczniejszych sposobów, jest zrobienie przeciągu. Otworzenie wszystkich okien na oścież ułatwi przepływ chłodnego powietrza. Wielu z nas wychodząc z domu do pracy, zostawia otwarte okna z nadzieją, że przewiew powietrza schłodzi nagrzane mury. Niestety, po powrocie spotyka nas ukrop i duchota. Dlatego rekomendujemy, żeby chłodzenie pokoju, kuchni oraz innych pomieszczeń odbywało się rano lub wieczorem, a nawet w nocy. Aby poprawić cyrkulację powietrza w ciągu dnia, warto postawić na wiatrak elektryczny.
Kolejnym sposobem na to, jak ochłodzić mieszkanie jest zasłanianie okien w ciągu dnia. Żaluzje oraz rolety z powodzeniem zablokują promienie słoneczne wpadające do pomieszczeń. Warto rozważyć rozwieszenie białych płacht po zewnętrznej stronie okien. W pomieszczeniu będzie jasno, ale promienie słoneczne nie będą nagrzewać powietrza wewnątrz.
Chłodzenie pokoju dla świętego spokoju
Jeśli jesteśmy zmuszeni, by podczas upałów przebywać w nieklimatyzowanym pomieszczeniu, to warto pamiętać o pozbyciu źródeł ciepła – czyli wyłączenie niepotrzebnych sprzętów. Podłączone i działające ładowarki, telewizory, radia i komputery generują ciepło, którego i tak mamy aż nadto.
Polecamy również przed latem sprawdzić stan techniczny kratek i kanałów wentylacyjnych. Dzięki zapewnieniu drożności systemu temperatura w mieszkaniu może spaść nawet o kilka stopni. W skrajnych sytuacjach może mieć to gigantyczny wpływ na odczuwane poczucie komfortu poprzez spotęgowanie odczucia upału w mieszkaniu.
Jeśli nie jesteśmy zainteresowani uruchamianiem tradycyjnej klimatyzacji, to warto postawić na naturalną. Nie każdy wie, że stare dobre rośliny doniczkowe nie tylko nawilżają powietrze, ale również lekko je schładzają!
Nie pytaj, jak ochłodzić mieszkanie – wybierz takie, w którym upały nie będą straszne
Upały były, są i będą – pamiętajmy o tym wybierając lokum. Zamiast zastanawiać się, jak ochłodzić mieszkanie, warto pomyśleć nad takim M, w którym „można oddychać”. Projektanci osiedla ART MODERN zadbali o przestronne i przewiewne przestrzenie. Nawet najmniejsze metraże zostały zaprojektowane z myślą o tym, by upały nie doskwierały zbyt mocno. Dobrym pomysłem jest na pewno wybór mieszkania z oknami po zachodniej stronie lub od północy, gdyż w ciągu dnia nagrzewa się znacznie wolniej.
– Dodatkowym atutem są loggie, czyli balkony we wnęce. Umiejscowienie ich od południowej i zachodniej strony sprawia, że nasłonecznienie jest zredukowane do minimum – mówi Anna Osińska z Biura Sprzedaży inwestycji. – Do ocieplenia budynku została zastosowana izolacja Neopor, która nie tylko zapobiega ucieczce ciepła zimą, ale również zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się mieszkań w czasie upałów – dodaje.