Utrzymanie ciepła w mieszkaniu w chłodnych, zimowych miesiącach może stanowić nie lada wyzwanie dla domowników. Sezon grzewczy i konieczność dogrzewania lokalu mieszkalnego wiąże się z koniecznością zapłacenia wyższych rachunków. Są jednak sposoby, by uniknąć przepłacania i jednocześnie sprawić, że w naszym mieszkaniu będzie naprawdę przyjemnie. Jak więc utrzymać ciepło w mieszkaniu zimą?

Optymalna temperatura w pokojach mieści się w przedziale od 19 do 22 stopni Celsjusza. Oczywiście wszystko zależy również od preferencji domowników. Jeśli są ciepłolubni z pewnością wyższa temperatura będzie sprawiała, że będą czuć się lepiej. Na dobry sen wystarczy natomiast ok. 18-19 stopni.

Jeżeli jednak odczuwamy, że jest nam w domu zbyt chłodno, możemy skorzystać z kilku sposobów, by utrzymać ciepło w mieszkaniu zimą niekoniecznie maksymalnie odkręcając grzejniki. Jak to zrobić? Oto kilka sposobów:

Konserwacja grzejników a utrzymanie ciepła w mieszkaniu zimą

jak utrzymać ciepło w mieszkaniu zimą konserwacja kaloryferów

To proces, który powinien zostać przeprowadzony przed każdym sezonem grzewczym. Mieszkania z rynku pierwotnego wybudowane stosunkowo niedawno są mniej narażone na różnego rodzaju awarie, jednak prewencyjnie warto przeprowadzić konserwację także tam.

Bardzo ważne jest to, by sprawdzić, czy grzejniki nie są zapowietrzone lub uszkodzone. Te pierwsze łatwo rozpoznać po tym, że nie są nigdy rozgrzane w całości. Ciepło zwykle utrzymuje się na przykład tylko do połowy. Awarię można rozpoznać również po nietypowych dźwiękach przelewającej się w środku wody. Zapowietrzony grzejnik może być objawem poważniejszej awarii, polegającej na przykład na uszkodzeniu układu grzewczego.

Odpowietrzenie grzejnika nie jest procesem zbyt skomplikowanym i zajmuje niewiele czasu. Warto zrobić to przed sezonem grzewczym, by problemy nie spotkały nas już w trakcie ogrzewania.

Odpowiednie czyszczenie kaloryferów pomoże w ogrzewaniu mieszkania zimą

czyszczenie kaloryferów konserwacja kaloryferow utrzymanie ciepła w mieszkaniu zimą

Dbanie o czystość kaloryfera nie jest ważne jedynie ze względów estetycznych. Osadzający się na nich kurz może spowodować mniejszą zdolność grzewczą grzejnika i spowodować problemy z utrzymaniem ciepła w mieszkaniu. Warto więc zadbać o całkowite usunięcie go z naszych kaloryferów. Należy zwrócić szczególną uwagę na trudno dostępne miejsca. Można także zaopatrzyć się w odpowiednią szczotkę, która pozwoli na precyzyjne oczyszczenie i uniemożliwi rozprzestrzenianie się kurzu.

Pory ogrzewania a utrzymanie stałego ciepła w mieszkaniu

pory ogrzewania kiedy najlepiej ogrzewać mieszkanie by utrzymać ciepło w mieszkaniu zimą

Często stosowaną praktyką jest wyłączanie ogrzewania na noc. Wynika ona z przeświadczenia, że jest to oszczędność spowodowana skróconym czasem działania kaloryfera. Jest to jednak błędne myślenie, gdyż kaloryfer włączony w celu ogrzania zupełnie wyziębionego pomieszczenia będzie potrzebował dużo więcej energii. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest utrzymywanie stałej temperatury.

Bardzo opłacalną inwestycją jest zamontowanie termostatów, które posiadają możliwość ustawienia grzania dziennego i nocnego. Tak zaprogramowane będą w stanie samoczynnie dostosować sposób grzania do warunków panujących w pomieszczeniu.

Izolacja za kaloryferem - czy pomaga utrzymać ciepło?

Izolacja, czyli tzw. ekran to materiał dostępny w niemalże wszystkich marketach budowlanych. Zbudowany jest on z warstwy izolacyjnej oraz srebrnej folii, która ma za zadanie odbijać promieniowanie. Oprócz tego jego głównym celem jest skierowanie ciepła w stronę wnętrza i jednoczesne odizolowanie kaloryfera od chłodnej ściany.

Szczelność okien i drzwi - jak sprawdzić, czy okna i drzwi są szczelne?

jak sprawdzić czy okna i drzwi są szczelne by mieszkanie było ciepłe zimą

Jest to jedna z najczęstszych przyczyn szybkiego wychładzania się mieszkania. Niektóre statystyki mówią nawet o 20-procentowej utracie ciepła. Sprawdzenie, czy nasze okna nie przepuszczają powietrza polega na przeciągnięciu ręką wzdłuż ramy. Jeżeli odczuwamy chłodne podmuchy oznacza to, że okna i drzwi trzeba uszczelnić.

Często najłatwiejszym rozwiązaniem jest regulacja okien. Warto wówczas zgłosić się do firmy, która je montowała lub wezwać odpowiedniego fachowca. Jeśli to nie pomoże najprawdopodobniej w oknach i drzwiach konieczna będzie wymiana uszczelek.

Naturalne zasoby pomogą dogrzać mieszkanie zimą

jak wykorzystać słońce zimą by utrzymać ciepłe mieszkanie zimą

Choć zimą zdecydowanie rzadziej trafiają się słoneczne dni, jeżeli już się taki przydarzy, warto wykorzystać go w pełni. Dobrze jest wówczas odsłonić całkowicie okna, które skierowane są na południe. Zimą promienie słoneczne świecą pod małym kątem, więc szybciej dostaną się do mieszkania ogrzewając pomieszczenia.

Wszystkie podane wyżej sposoby nie wymagają zbyt dużo nakładu finansowego ani nie są skomplikowane. Warto więc wziąć je pod uwagę podczas sezonu grzewczego, by w naszym domu było ciepło.