Młode osoby zakładające własne rodziny prędzej czy później stają przed jednym z najważniejszych wyborów: lepiej mieszkanie wynajmować, czy jednak zakupić na własność? Jak w obu przypadkach prezentują się koszty? Na jakie ryzyko trzeba być przygotowanym?
Dane Eurostatu wskazują, że Polacy lubią przywiązywać się do rzeczy obecnych w ich życiu, a poczucie własności jest dla nich ważne. Aż 84% badanych w naszym kraju posiada dom lub mieszkanie. Podobną tendencję widać też w innych państwach dawnego Bloku Wschodniego, a odwrotną – w Europie Zachodniej. Można tłumaczyć zaszłościami poprzedniego ustroju, gdzie pojęcie własności nie funkcjonowało tak samo, jak dzisiaj. Eksperci podkreślają także podłoże psychologiczne.
Kupno pierwszego mieszkania często utożsamia się z pewną stabilizacją życiową, symbolicznym momentem wejścia w dorosłość.
Tanie kredyty na mieszkanie w Łodzi
Przy zakupie mieszkania na własność w większości przypadków kwestią kluczową pozostają koszty kredytu hipotecznego. Te zależą zaś bezpośrednio od wielkości stóp procentowych, które ustala Rada Polityki Pieniężnej. W Polsce już od 3 lat stopy procentowe utrzymują się na najniższym w historii poziomie i niewiele wskazuje na to, by miało się to zmienić aż do końca 2019 roku. Ewentualna podwyżka nie powinna zaś znacząco wpłynąć na stan budżetu kredytobiorców. Wzrost oprocentowania kredytów mieszkaniowych o 25 punktów bazowych spowoduje podwyższenie równej raty kredytu o około 20-50 zł.
Inwestorzy w uprzywilejowanej pozycji
Czy opłaca się więc dziś kupić mieszkanie w Łodzi? Wysokość comiesięcznego zobowiązania, spłacanego przez ponad 20 lat, nawet po ewentualnej podwyżce stóp procentowych wciąż będzie niższa od średnich cen najmu w Łodzi i innych polskich miastach. Szczególnie, że zapotrzebowanie lokalowe nie słabnie, co skrzętnie wykorzystują inwestorzy kupujący mieszkania na wynajem. Rosnące pensje Polaków, nowe miejsca pracy w centrach usług biznesowych i malejące bezrobocie (czwarty najniższy wskaźnik w UE!) sprawiają, że landlordzi nie będą mieć większych problemów ze znalezieniem chętnych na wynajem, a w konsekwencji – z podnoszeniem stawek czynszu.
Wynajem czy zakup – co się bardziej opłaca?
Mieszkanie w Łodzi. Kupić czy wynająć? Oto jest pytanie!
Każda opcja ma swoje zalety. Pamiętajmy jednak, że w pierwszym przypadku w ostatecznym rozrachunku zostajemy z mieszkaniem, którym możemy swobodnie dysponować i które może być naszą wieloletnią inwestycją.