logo logo

Znajdź mieszkanie

Mieszkanie w Łodzi. Kupić czy wynająć? Oto jest pytanie!
1 lipca 2018
kategoria: All/wszystko

Mieszkanie w Łodzi. Kupić czy wynająć? Oto jest pytanie!

Młode osoby zakładające własne rodziny prędzej czy później stają przed jednym z najważniejszych wyborów: lepiej mieszkanie wynajmować, czy jednak zakupić na własność? Jak w obu przypadkach prezentują się koszty? Na jakie ryzyko trzeba być przygotowanym? Dane Eurostatu wskazują, że Polacy lubią przywiązywać się do rzeczy obecnych w ich życiu, a poczucie własności jest dla nich […]

Młode osoby zakładające własne rodziny prędzej czy później stają przed jednym z najważniejszych wyborów: lepiej mieszkanie wynajmować, czy jednak zakupić na własność? Jak w obu przypadkach prezentują się koszty? Na jakie ryzyko trzeba być przygotowanym?

Dane Eurostatu wskazują, że Polacy lubią przywiązywać się do rzeczy obecnych w ich życiu, a poczucie własności jest dla nich ważne. Aż 84% badanych w naszym kraju posiada dom lub mieszkanie. Podobną tendencję widać też w innych państwach dawnego Bloku Wschodniego, a odwrotną – w Europie Zachodniej. Można tłumaczyć zaszłościami poprzedniego ustroju, gdzie pojęcie własności nie funkcjonowało tak samo, jak dzisiaj. Eksperci podkreślają także podłoże psychologiczne.

Kupno pierwszego mieszkania często utożsamia się z pewną stabilizacją życiową, symbolicznym momentem wejścia w dorosłość.

Tanie kredyty na mieszkanie w Łodzi

Przy zakupie mieszkania na własność w większości przypadków kwestią kluczową pozostają koszty kredytu hipotecznego. Te zależą zaś bezpośrednio od wielkości stóp procentowych, które ustala Rada Polityki Pieniężnej. W Polsce już od 3 lat stopy procentowe utrzymują się na najniższym w historii poziomie i niewiele wskazuje na to, by miało się to zmienić aż do końca 2019 roku. Ewentualna podwyżka nie powinna zaś znacząco wpłynąć na stan budżetu kredytobiorców. Wzrost oprocentowania kredytów mieszkaniowych o 25 punktów bazowych spowoduje podwyższenie równej raty kredytu o około 20-50 zł.

Inwestorzy w uprzywilejowanej pozycji

Czy opłaca się więc dziś kupić mieszkanie w Łodzi? Wysokość comiesięcznego zobowiązania, spłacanego przez ponad 20 lat, nawet po ewentualnej podwyżce stóp procentowych wciąż będzie niższa od średnich cen najmu w Łodzi i innych polskich miastach. Szczególnie, że zapotrzebowanie lokalowe nie słabnie, co skrzętnie wykorzystują inwestorzy kupujący mieszkania na wynajem. Rosnące pensje Polaków, nowe miejsca pracy w centrach usług biznesowych i malejące bezrobocie (czwarty najniższy wskaźnik w UE!) sprawiają, że landlordzi nie będą mieć większych problemów ze znalezieniem chętnych na wynajem, a w konsekwencji – z podnoszeniem stawek czynszu.

Wynajem czy zakup – co się bardziej opłaca?

Mieszkanie w Łodzi. Kupić czy wynająć? Oto jest pytanie!

Każda opcja ma swoje zalety. Pamiętajmy jednak, że w pierwszym przypadku w ostatecznym rozrachunku zostajemy z mieszkaniem, którym możemy swobodnie dysponować i które może być naszą wieloletnią inwestycją.

Skontaktuj się z doradcami ART MODERN

wybierz preferowaną datę rozmowy telefonicznej
wybierz preferowaną godzinę rozmowy telefonicznej
Uwagi:
Doradca klienta
person
Paulina Pacler

Doradca klienta

tel.+48 883 477 699

Kontakt

person
Anna Osińska

Manager ds. sprzedaży i marketingu

tel.+48 733 770 743

Kontakt

Informujemy, że:

  • administratorem danych jest OPG Orange Park sp. z o.o.; można się z nami skontaktować wysyłając maila na adres artmodern@artmodern.pl oraz dzwoniąc pod nr 42 25 000 25;
  • podane przez Ciebie dane przetwarzamy w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie; przetwarzamy też dane, gdy zobowiązują nas do tego przepisy, a także gdy mamy w tym uzasadniony interes – w postaci obrony lub występowania z ewentualnymi roszczeniami;
  • zawsze możesz domagać się od nas dostępu do swoich danych i otrzymania ich kopii, sprostować swoje dane, żądać ich usunięcia, ograniczenia przetwarzania, czy przeniesienia; możesz też wnieść do nas sprzeciw wobec przetwarzania danych lub złożyć skargę do organu nadzorczego.

Szczegółowe informacje dotyczące podstaw prawnych, celów i zasad przetwarzania danych, a także Twoich praw znajdują się w naszej Polityce prywatności

Wiadomość została wysłana. Skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej!