Choć mogłoby się wydawać, że w ostatnich latach styl minimalistyczny czy industrialny odmieniono już przez wszystkie przypadki, na salony – dosłownie i w przenośni – wszedł Bauhaus. Architektura i wnętrza inspirowane nurtem z początków XX wieku od razu zawładnęły sercami projektantów i inwestorów, którzy wiedzą, że estetyka zawsze musi iść w parze z wygodą. Co takiego jest w mieszkaniach i budynkach w stylu Bauhaus, że tak chętnie czynimy z nich swoje „miejsce do życia”? Odpowiedź jest prosta: funkcjonalność, przestrzeń, minimalizm i ład!
Architektura Bauhaus – jak to się zaczęło?
Jest rok 1919. To właśnie wtedy weimarski architekt modernistyczny Walter Adolf Georg Gropius szuka sposobu, jak połączyć architekturę ze sztuką użytkową. Tym samym oddaje w ręce projektantów (i użytkowników!) styl, w którym pierwsze skrzypce grają pragmatyzm oraz funkcjonalność. Tak powstaje nurt Bauhaus. Architektura i wnętrza, w których sztuka spotyka technikę, a ozdobność ustępuje miejsca minimalizmowi. A wszystko w jednym celu – by przestrzeń w pełni służyła człowiekowi.
Mieszkanie w stylu Bauhaus w praktyce
W tym przypadku sprawa jest prosta, jak nakazuje nurt – projektowane wnętrze powinno być w pełni dostosowane do potrzeb i wymagań mieszkańców, zapewniając dostęp do słońca, zieleni i niemal niczym nieograniczonej przestrzeni. Architektura modernistyczna, a ściślej mówiąc architektura funkcjonalna, to w tym przypadku przestronne mieszkanie, umownie podzielone na różne, użytkowe strefy. Dzięki temu zyskujemy możliwość dopasowania własnego M do zmieniających się potrzeb domowników. Tu liczy się pomysł i jak najlepsze wykorzystanie metrów kwadratowych. Aranżacja garderoby w sypialni, połączenie kuchni i jadalni – budynek w stylu Bauhaus powinien dać Wam pełną możliwość skomponowania wnętrza co do milimetra.
To także mieszkanie pełne światła z dużymi przeszkleniami i odsłoniętymi oknami. W tym przypadku mniej naprawdę znaczy więcej. Ot, architektura Bauhaus w pełnej krasie!
Kilka słów o detalu. Jak to jest w mieszkaniu w stylu Bauhaus?
Forma powinna wynikać z funkcji – to podstawowe założenie tego nurtu. Nie znajdziemy tu więc ozdobnych ornamentów, wymyślnego wyposażenia czy przytłaczającego przepychu. Bauhaus to mieszkania wypełnione światłem, naturalne, nieco surowe materiały, proste formy geometryczne i nienaganny design – choć w tym przypadku o dużych walorach funkcjonalnych.
Jakie kolory sprawdzą się w tym wnętrzu? Przede wszystkim klasyka zaczerpnięta od Johannesa Ittena – jednego z mistrzów tego stylu. Warto postawić na biel oraz barwy podstawowe, z których tak chętnie korzystał Piet Mondrian: czerwony, niebieski, żółty oraz czerń. Zarówno w postaci dominanty kolorystycznej, jak i ciekawego detalu, np. szablonu w kształcie trójkąta, koła lub kwadratu, który ożywi naszą kompozycję. Całości dopełnią stonowane, loftowe odcienie – zwłaszcza kremy i szarości.
ART MODERN – dla kogo wnętrze i osiedle Bauhaus?
Styl Bauhaus to idealny wybór dla tych, którzy komponując swoje otoczenie stawiają na funkcjonalność i minimalizm. Sprawdzi się również w przypadku osób zapracowanych, które po ciężkim dniu szukają ukojenia i odcięcia od nadmiaru bodźców. Takiemu wyciszeniu sprzyja brak dodatkowych ozdób, bibelotów czy dobrze znany eklektyzm, który, choć oryginalny, może wpływać na nasze skupienie i codzienną koncentrację. Nasłonecznione mieszkanie w stylu Bauhaus o doskonale przemyślanym rozkładzie jest niczym płótno w rękach malarza – zachęca do działania i pozwala na kreatywną ekspresję przy użyciu szczególnych środków: sztuki i oszczędności.
Gotowi na nieco designerskiego pragmatyzmu lub… pragmatycznego designu?