Atlasy, rowerki, ławeczki, bieżnie, hantle i sztangi – w pierwszej chwili może się wydawać, że nawet najbardziej przestrzenne i funkcjonalnie zaprojektowane mieszkanie nie pomieści takiej ilości sprzętu. Na szczęście mini siłownię w domu można urządzić nawet na niewielkim metrażu. Przemyślana aranżacja przestrzeni oraz dobór odpowiednich przyrządów sprawi, że będziemy mogli regularnie ćwiczyć w naszych czterech kątach, czerpiąc z tego masę… frajdy.
Jak urządzić siłownię w domu?
Domowa siłownia to idealne rozwiązanie dla osób chcących zadbać o siebie z dala od presji otoczenia. I choć stawka toczy się o nasze dobre samopoczucie i zdrowie – w miejscach publicznych, takich jak kluby fitness, trudno uniknąć porównywania się do innych. W domowym zaciszu nie tylko jesteśmy wolni od kompleksów i możemy dostosować poziom trudności do predyspozycji własnego ciała, ale także oszczędzamy pieniądze, które wydalibyśmy na karnet oraz czas, jaki musielibyśmy poświęcić na dojazdy. I choć sceptycy twierdzą, że w czterech ścianach trudniej o motywację – tak naprawdę dla chcącego nic trudnego. A im większy komfort ćwiczenia w domu odczujemy, tym bardziej zdopingowani będziemy.
W jaki sposób zaaranżować miejsce do codziennych treningów w naszym mieszkaniu? Idealnym rozwiązaniem byłoby wygospodarowanie osobnego pomieszczenia, jednak nie zawsze jest to możliwe. Zwykle więc wybór pada na największy pokój, czyli salon, choć mając odpowiedni pomysł jesteśmy w stanie praktycznie wykorzystać nawet niewielką przestrzeń. Niezależnie od wszystkiego, najważniejszą kwestią jest nasze bezpieczeństwo w czasie wykonywania ćwiczeń, dlatego zabierając się za urządzanie domowej siłowni powinniśmy zadbać o to w pierwszej kolejności.
Dla osób uprawiających jogę, fitness czy gimnastykę ciekawym rozwiązaniem niwelującym przesuwanie się maty treningowej jest umieszczenie pod spodem specjalnych antypoślizgowych mat ochronnych przypominających puzzle, które zminimalizują ryzyko naszego poślizgnięcia i nabawienia się kontuzji. To także dobry sposób zabezpieczający podłogę – ciężki sprzęt (orbitrek, ciężary itd.) przy dłuższym eksploatowaniu może zacząć rysować parkiet lub uszkadzać płytki. W mieszkaniach w bloku natomiast piankowa mata będzie doskonałym izolatorem akustycznym, dzięki czemu nie narazimy sąsiadów na dodatkowy hałas.
Nie każdy wie, jak pomocnym dodatkiem w pilnowaniu odpowiedniej postawy w trakcie ćwiczeń jest lustro. Jeśli ćwiczymy samemu i chcemy mieć pewność, że nasza technika jest poprawna, nie powinno go więc zabraknąć w mini siłowni w domu.
Domowa siłownia – jakie wyposażenie jest dobre na początek?
Rozwój tężyzny w dużej mierze zależy nie od tego na czym ćwiczymy, ale w jaki sposób. Wielu trenerów poleca wybierać przyrządy dopasowane do naszych potrzeb i stopnia zaawansowania. W przypadku mieszkań i niewielkich przestrzeni dobrym rozwiązaniem jest sprzęt składany. Szeroka oferta sklepów sportowych pozwala na wybór rowerków magnetycznych czy orbitreków, które w kilka sekund po skończonym treningu możemy złożyć i schować – na przykład do szafy.
Jak urządzić siłownię w domu, by nie obciążyć znacząco domowego budżetu i nie mieć do siebie pretensji, kiedy zwyczajnie zacznie brakować nam czasu na ćwiczenia lub będziemy mieć gorszy dzień? Najbezpieczniej zacząć od małego, podręcznego ekwipunku. Mata, hantle, skakanka czy piłka gimnastyczna na początek wystarczą. Efektywne będzie także zamontowanie pomiędzy drzwiami a ościeżnicą drążka do podciągania. Pamiętajmy jednak o zaletach treningów z ciężarem własnego ciała, które również przynoszą niebywałe efekty! Wówczas nie tylko pracujemy nad sylwetką, ale także koordynacją i utrzymaniem równowagi.
Wbrew pozorom, bardzo przydatną rzeczą w domowej siłowni będzie również telewizor z dostępem do Internetu – kopalni darmowych filmów instruktażowych nagrywanych przez profesjonalnych trenerów personalnych, gdzie możemy dowolnie wybierać spośród wielu rodzajów ćwiczeń (cardio, interwały, joga, fitness itp.) i dopasować poziom zaawansowania do własnych umiejętności. Instruktorzy najczęściej dedykują swoje nagrania osobom ćwiczącym w domu, dlatego do ich wykonania będzie nam potrzebna jedynie mata lub – w zależności na co padł nasz wybór – ciężarki, piłka czy taśmy oporowe. W trakcie treningu ćwiczenia są dokładnie tłumaczone, otrzymujemy także solidną dawkę motywacji do działania.
A jeśli już o telewizorze mowa – to także doskonały sposób na uprzyjemnienie sobie czasu podczas treningu na rowerku stacjonarnym czy bieżni. Ulubiony serial lub wciągający film pomogą odciągnąć myśli od zmęczenia.
Mini siłownia w domu Twoich marzeń
Stworzenie siłowni w czterech kątach z pewnością będzie dużo przyjemniejsze, jeśli nasze mieszkanie jest funkcjonalne i dopasowane do potrzeb. Projektanci ART MODERN zadbali o elastyczny rozkład pomieszczeń, który nie tyle pozwala zastanawiać się „czy i gdzie”, co: jak urządzić siłownię w domu. Oczywiście przy zachowaniu komfortowych warunków dla innych lokatorów. Nowoczesne materiały i technologie wykorzystane przy stawianiu budynków ART MODERN sprawiają, że sąsiedzi nie usłyszą odgłosów tupania czy upadających hantli.
Osiedle ART MODERN to nie tylko wysoki standard mieszkań. To także przestrzeń pełna zieleni z placem zabaw dla najmłodszych, a sąsiedztwo parków można potraktować jako zaproszenie do uprawiania aktywności fizycznej przez cały rok. To miejsce, które napełnia dobrą energią i pozwala „wycisnąć” jak najwięcej – zarówno z życia, jak i naszych mięśni w zaciszu domowej siłowni.