Inteligentne mieszkanie i dom – komfort za rozsądną cenę

Czym właściwie jest inteligentne mieszkanie i dom? Miejscem opartym na nowoczesnej technologii, której zadaniem jest ułatwianie codziennego życia mieszkańcom poprzez przejęcie kontroli nad urządzeniami oraz kwestiami bezpieczeństwa – nie tylko wtedy, gdy przebywają wewnątrz, ale również kiedy znajdują się poza domem.

Warunkiem koniecznym do zdalnego sterowania domem jest stałe łącze internetowe oraz smartphone lub tablet z odpowiednią aplikacją mobilną. Dla jeszcze sprawniejszego funkcjonowania inteligentnych komponentów można połączyć je dodatkowo z urządzeniem centralnym, stanowiącym bazę integrującą wszystkie technologie. Zastosowanie rozwiązań smart home jest łatwe i nie wymaga zbyt dużego nakładu finansowego, z tego powodu system domowej automatyki przestał być przywilejem właścicieli nowoczesnych domów i coraz chętniej stosowany jest także w blokach i loftach.

Inteligentny dom - osiedle ART MODERN

Smart home w bloku? Nic prostszego!

Jednym z najczęściej spotykanych smart rozwiązań w inteligentnym mieszkaniu jest kontrola oświetlenia. Specjalne żarówki i lampy, pojedyncze lub połączone w całe systemy, umożliwiają zmianę natężenia światła oraz jego barwy. Jednym ruchem palca możemy zmienić nastrój panujący w pomieszczeniu i dostosować jasność do wykonywanych w danym momencie czynności – oglądanie telewizji wymaga mniejszej ilości światła we wnętrzu, niż czytanie czy odrabianie prac domowych.

Możemy także skorzystać z czujnika ruchu, który automatycznie zapali światło po wejściu do danego pokoju i wyłączy je po naszym wyjściu, zaś ustawienie czasowe będzie idealnym rozwiązaniem, gdy zdarzy nam się usnąć przy włączonym oświetleniu. Zdalna obsługa lamp sprawdzi się podczas naszej dłuższej nieobecności w domu i da jasną informację nieproszonym gościom, że mieszkanie nie jest puste – wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk w aplikacji, który je zapali.

Równie łatwe jest kontrolowanie temperatury i sterowanie ogrzewaniem. Nowoczesne systemy smart home umożliwiają zaprogramowanie dziennego, tygodniowego, a nawet rocznego harmonogramu grzania, dzięki czemu możemy sprawniej prognozować koszty. Aby cieszyć się wyższym komfortem termicznym, w inteligentnym mieszkaniu warto zainwestować w specjalne termostaty instalowane na grzejnikach i sensory monitorujące temperaturę, wilgotność powietrza czy stopień nasłonecznienia pokoi. Pomocna będzie też funkcja automatycznego wyłączania ogrzewania, gdy w pomieszczeniu zrobi się zbyt ciepło lub pozostawimy otwarte okno – by tym samym oszczędzać energię.

Dzięki inteligentnym sterownikom możemy sprawić, że każdy sprzęt stanie się smart. Wystarczy zakupić tzw. smart plug, czyli gniazdko wykorzystujące połączenie Wi-Fi i podłączyć je do tradycyjnego. Z jego pomocą możemy zdalnie włączać lub wyłączać domowe wyposażenie np. pralkę, piekarnik, żelazko, a także lampy. To takie proste, a tak wygodne!

Smart home - ART MODERN

Inteligentny dom chroni i pomaga oszczędzać

Choć inteligentne technologie są obecne na rynku już od dłuższego czasu, nadal pojawiają się pytania, czy warto w nie inwestować. Stosując systemy smart home nie tylko oszczędzamy cenny czas i cieszymy się wygodą życia, ale też podnosimy poziom bezpieczeństwa bliskich i chronimy własne mienię. Możemy mieć podgląd, co dzieje się podczas naszej nieobecności i szybciej reagować w nagłych wypadkach, takich jak zalanie mieszkania, wyciek gazu czy pożar.

Oprócz czujników dymu, czadu i zalania, można przemyśleć także instalację systemu alarmowego i kamer. Lecz jeśli to według nas zbyt dużo – warto wybrać drzwi wyposażone w inteligentne zamki otwierane za pomocą odcisku palca, systemu Bluetooth lub kodu numerycznego, które pomogą zminimalizować ryzyko włamań.

Technologia smart umożliwia nam również czuwanie nad poziomem zużycia energii, a co za tym idzie – wysokością rachunków za prąd i ogrzewanie. Zyskuje na tym nie tylko nasz portfel, ale i środowisko.

Mieszkanie inteligentne - ART MODERN

Funkcjonalne i bezpieczne – nie ma jak inteligentne mieszkanie!

Życie pełne udogodnień jest możliwe do osiągnięcia niezależnie od metrażu. Warto jednak postawić na funkcjonalne mieszkanie, które będzie doskonałą bazą do zastosowania smart technologii.

W ART MODERN zyskujemy przestrzeń dopasowaną do potrzeb, otwartą na każdy pomysł aranżacyjny oraz troszczącą się o wygodę wszystkich lokatorów. Brak barier architektonicznych we wszystkich budynkach i na osiedlu umożliwia komfortowe funkcjonowanie seniorom, osobom z niepełnosprawnościami czy rodzinom z małymi dziećmi.

Technologia smart home wyniesie nasze mieszkanie na wyżyny komfortu i sprawi, że będzie ono prawdziwą ostoją wszystkich domowników. Dzięki niej już nic nie będzie w stanie zakłócić rodzinnego spokoju.